Minimalizacja ryzyka błędu
Aktualna wiedza na temat stanu publikacji zgłoszonych do PBN pozwoli wyeliminować sytuacje braku zaraportowania części publikacji oraz usunąć ewentualne błędy.
Dodatkowo możemy zaoferować Państwu usługi konsultacyjno-doradcze w zakresie pozostałych dwóch kryteriów ewaluacji (efekty finansowe i wpływ społeczny). Obydwa z kryteriów mają odmienną metodologię przyznawania punktów, w tym także element ekspercki, dlatego w tym obszarze cenne może okazać się również indywidualne wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się problemów.
W efekcie realizacji tego etapu prac uczelnia otrzyma informacje obejmujące:
- wykaz publikacji, które zostały dotychczas przekazane do PBN - (imienny wykaz),
- liczby N i N0,
-stanu wypełnieniu slotów,
- wartości punktacji oraz wartości minimalnej i maksymalnej publikacji, która wchodzi do 3N.
Informacje będą punktem wyjścia do opracowania raportu otwierającego (bazowego), dzięki któremu uczelnia otrzyma niezbędną wiedze do zweryfikowania danych i podjęcia kolejnych działań naprawczych/optymalizacyjnych.
Etap I kończy się opracowaniem raportu I - otwierającego. Raport będzie stanowił podstawę do uzupełnienia danych w PBN.
Zweryfikowane i uzupełnienie dane w PBN (po ok. 4 tygodniach, w zależności od ustaleń z uczelnią) stanowią podstawę prac w etapie II.
W efekcie realizacji tego etapu prac uczelnia otrzyma wiedzę dotyczącą:
- publikacji, które zostały już przekazane do PBN (stan po uzupełnieniu!)
- zaktualizowanej liczby N, N0,
- zaktualizowanego stanu wypełnieniu slotów,
- wartości punktacji oraz wartości minimalnej i maksymalnej publikacji, która wchodzi do 3N,
- ekstrapolacji punktów na 2021,
- limitów na monografie/rozdziały/redakcje i ograniczenie 1 N (minimum jeden N) artykułów za 2017 – 2018
- rozkładu publikacji za 20, 40,70,100,140 i 200 pkt, które weszły do 3N.
Etap kończy się opracowaniem raportu II - optymalizacyjnego. W raporcie wyniki prac etapu II opatrzone zostaną komentarzem eksperta IRSW dotyczącym m.in.:
- zmian, które udało się poczynić po zakończeniu etapu I (m.in. o ile zwiększono punktację, jak zredukowano N0, itd.)
- analizy stanu obecnego i koniecznych dalszych korekt
- listy TOP 10 pracowników (najwyższa punktacja dla dyscypliny) i listy TOP 10 publikacji
- rekomendacji działań optymalizacyjnych
W pierwszym kwartale 2021 r. przygotowany będzie raport III - finalny, który ukazuje stan dyscypliny
w przeddzień zamknięcia okresu ewaluacyjnego. Umożliwi to m.in. ukazanie procentowego przyrostu punktacji w dyscyplinie, jak się zmieniły punkty odcięcia i ewentualne wskazówki do dokonania korekty jeśli zostały przekroczone lub niewypełnione limity.
Wartością dodaną tego raportu jest wsparcie eksperta IRSW w identyfikacji dowodów działalności naukowej do opisu wpływu społecznego (III kryterium ewaluacyjne).
Najwyżej punktowane publikacje w dyscyplinie zostaną sprawdzone pod względem cytowalności, Field Weighted Citation Impact oraz Key Topics w systemie SciVal. Na tej podstawie zostaną określone zagadnienia kluczowe, które miały największy wpływ w dyscyplinie. Uczelnia otrzyma również przykładowe opisy wpływu z brytyjskiego systemu REF zawierające tożsame zagadnienia kluczowe. Takie porównanie ułatwi dopasowanie istniejących osiągnięć publikacyjnych z potencjalnym wpływem społecznym.
Aktualna wiedza na temat stanu publikacji zgłoszonych do PBN pozwoli wyeliminować sytuacje braku zaraportowania części publikacji oraz usunąć ewentualne błędy.
Prezentowane raporty pozwolą osobom zarządzającym dyscypliną na podjęcie szybkich i efektywnych działań w okresie „sprintu ewaluacyjnego” tj. do końca 2021 r.
Aktualizowana na poszczególnych etapach wiedza na temat stanu wypełnienia slotów oraz wskazówki eksperta IRSW umożliwią pełniejsze wypełnienie slotów.
Dzięki ocenie eksperta IRSW władze uczelni oraz osoby kierujące dyscypliną otrzymają zobiektywizowaną informację o stanie danej dyscypliny.
Informacje na temat stanu publikacyjnego poszczególnych naukowców oraz ich wpływie na dyscyplinę pozwolą władzom rektorskim i kierownikom dyscyplin lepiej kontrolować sytuację.
Eksperci IRSW rekomendując określone działania dostarczą wskazówek osobom odpowiedzialnym co do działań optymalizacyjnych do kryterium I oraz możliwych do przedstawienia w ramach kryterium III zagadnień opartych na osiągnięciach naukowych pracowników jednostki.
POROZMAWIAJMY O ROZWIĄZANIACH DLA TWOJEJ UCZELNI
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIDORADCÓW I EKSPERTÓW