W dniu 26 lutego br. w dodatku specjalnym do „Rzeczpospolitej” ukazał się obszerny wywiad z Piotrem Pokornym. W rozmowie z Agnieszką Usiarczyk dyrektor Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wpływu pandemii na szkolnictwo wyższe, najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed szkolnictwem w XXI wieku oraz roli strategii dla uczelni.
Dzisiaj na blogu publikujemy najważniejsze tezy ze wspomnianego wywiadu oraz link do pełnego materiału na stronie „Rzeczypospolitej”.
Kluczowe tezy z wywiadu:
- Pandemia wymusiła niemal całkowite przejście z kształcenia w formie klasycznej-stacjonarnej na kształcenie zdalne. Uczelnie zostały również zmuszone na szybkie przejście na cyfrową administrację.
- Kluczowe wyzwania XXI wieku dla szkolnictwa wyższego to potężne zmiany społeczne związane z kryzysem wartości i wiary.
- Oprócz kryzysu wartości i wiary dużym wzywaniem dla uczelni będzie również spadająca, z powodu niżu demograficznego, liczba studentów w Europie.
- By sprawnie i skutecznie odpowiadać na wyzwania rynku, dynamiczne zmiany i oczekiwania studentów uczelnie muszą znacznie szerzej niż do tej pory monitorować i analizować to, co się dzieje zarówno w ich murach jak i otoczeniu zewnętrznym.
- Uczelnie, które myślą o rozwoju i wzmocnienie swojej pozycji, muszą mieć dopracowaną strategię rozwoju.
Pełna treść wywiadu z Piotrem Pokornym jest dostępna na stronie „Rzeczypospolitej”
Jeżeli mają Państwa pytania lub chcieliby porozmawiać o strategii rozwoju dla swojej uczelni, uprzejmie zapraszamy do kontaktu. Służymy pomocą.
Jeżeli mają Państwa pytania lub chcieliby porozmawiać o strategii rozwoju dla swojej uczelni, uprzejmie zapraszamy do kontaktu. Służymy pomocą.
Zadzwoń pod numer: +48 530 448 968
Napisz e-maila: biuro@irsw.pl