Pandemia COVID-19 znacząco zmieniła sytuację gospodarczą, powodując globalny kryzys ekonomiczny, a wprowadzając nowe zasady na rynku pracy, wywarła wpływ na funkcjonowanie wielu instytucji i przedsiębiorstw. W dość krótkim czasie pracodawcy i pracownicy byli zmuszeni do dostosowania się do warunków panujących w nowej rzeczywistości. Zdecydowane pogorszenie koniunktury gospodarczej, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano w listopadzie 2020 roku.
Zmiany gospodarcze, będące konsekwencją wystąpienia pandemii COVID-19, będą odczuwalne jeszcze przez najbliższe lata. Związane z nią obostrzenia znacząco przyspieszyły cyfrową transformację poszczególnych gałęzi gospodarki – coraz więcej usług zostało przeniesionych do sieci, rozwinęła się sprzedaż internetowa, a pracownicy przechodzą na pracę zdalną. Digitalizacja i unowocześnianie procesów wykreowało wzrost zapotrzebowania na specjalistów z branży informatycznej i telekomunikacyjnej, w tym specjalistów IT, programistów, ekspertów ds. e-commerce, ale także biotechnologów czy technologów produkcji. Narastający deficyt pracowników prognozuje się również w branży medycznej, jako personelu służby i ochrony zdrowia.
Jeżeli chcą Państwo zapoznać się z pełną treścią artykułu przygotowanego przez Instytut Rozwoju Szkolnictwa, uprzejmie prosimy o zapis do naszego Newslettera.
Również władze uczelni wskazują na kluczową rolę Internetu jako narzędzia promocyjnego wykorzystywanego podczas rekrutacji na studia przy braku możliwości przeprowadzenia promocji bezpośredniej. Na znaczeniu zyskują więc takie kierunki studiów, które w przyszłości umożliwią wykonywanie pracy zdalnej w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki oraz pozwolą na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych. Należy tutaj wskazać przede wszystkim na kierunki informatyczne, elektronikę i telekomunikację, a także inżynierię biomedyczną czy bioinformatykę.
Na przestrzeni kolejnych lat akademickich, począwszy od 2016 roku, największym powodzeniem wśród kandydatów na studia cieszy się zdecydowanie informatyka, na którą aplikuje od 8 do 10% ogólnej liczby kandydatów. W zdecydowanej czołówce kierunków stale wybieranych przez przyszłych studentów znajdują się również psychologia i zarządzanie, a następnie: prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, budownictwo, logistyka i zarządzanie i inżynieria produkcji.
Wśród kierunków cieszących się dużą, aczkolwiek zmienną popularnością, znalazły się: kierunek lekarski, ekonomia, finanse i rachunkowość, filologia angielska, budownictwo, logistyka, administracja, biotechnologia, fizjoterapia, zarządzanie i inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, a także pedagogika i mechanika i budowa maszyn. Na znaczeniu zyskuje szczególnie kierunek lekarski, na który aplikowało się od 3 do 5% przyszłych studentów.
Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2020 roku wśród władz akademickich przez Centrum Edukacji EFEKTY, blisko połowa ankietowanych (49% odpowiedzi) twierdziła, iż pandemia nie będzie miała wpływu na liczbę kandydatów na studia, jednak 37% osób wyraziło obawę, iż liczba kandydatów spadnie. Tylko 9% ankietowanych stwierdziło, iż liczba kandydatów na studia wzrośnie, co znalazło potwierdzenie w późniejszych wynikach rekrutacji ogłoszonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Opracowanie:
Magdalena Kalicka
Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego
Źródła:
- Raport płacowy 2021 (Hays Poland, 2021)
- Jak COVID-19 wpłynie na studia w roku akademickim 2020/21? Raport z badania opinii władz uczelni publicznych i niepublicznych (Centrum Edukacji EFEKTY)
- Portal informacyjny Ministerstwa Edukacji i Nauki (dostęp pod linkiem: https://studia.gov.pl/)
- COVID-19 – jak zmieni rynek pracy? (Xprimer, dostęp pod linkiem: https://www.xprimer.pl/covid-19-jak-zmieni-rynek-pracy/)
- Nowe oblicze normalności. Perspektywa pracowników (Hays Poland, 2020)
- Marka pracodawcy w obliczu pandemii. Raport z perspektywy pracowników (MJCC, 2020)
- Rynek pracy w czasie COVID-19 (GrantThornton, 2020)
- Sytuacja społeczno – gospodarcza kraju w 2020 r. (GUS, 2021)
Sprawdź nasze pozostałe materiały edukacyjne:
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zakresie opracowywania wniosku o pozwolenie na utworzenie studiów, uprzejmie prosimy o kontakt.
Zadzwoń pod numer: +48 81 8228 615