Diagnoza zjawiska dropoutu na kierunku studiów - FERS.01.05-IP.08-005/24
Doskonalenie dokumentacji formalno-prawnej studiów wyższych
Jaki był kontekst i cele projektu?
Władze dynamicznie rozwijającej się niepublicznej akademii nauk stosowanych, dostrzegły konieczność przekrojowego usystematyzowanego i zobiektywizowanego spojrzenia na dotychczasowe działania w obszarze kształcenia. W krótkim czasie efektem ubocznym zwiększającej się liczby kierunków, jednostek organizacyjnych i zatrudnionych pracowników, stało się znaczące zróżnicowanie doświadczenia wśród kadry oraz odmiennego postępowania podczas wykonywania obowiązków – nie zawsze zgodnego z obowiązującymi przepisami zewnętrznymi lub wewnętrznymi.
Celem kadry zarządzającej uczelnią była optymalizacja procesów zarządzania studiami wyższymi oraz wypracowywanie najlepszych rozwiązań, które ułatwią w przyszłości tworzenie, realizację i doskonalenie programów studiów, w tym ujednolicone korzystanie z niezbędnych przepisów, wytycznych i wzorów dokumentów.
Jak odpowiedzieliśmy na potrzeby Uczelni?
W odpowiedzi na zgłoszone potrzeby i wyzwania, po dyskusji w zespole eksperckim zaproponowaliśmy kadrze zarządzającej Uczelni przeprowadzenie kompleksowego audytu dokumentacji kierunków studiów, zwieńczonego prezentacją szczegółowego raportu zawierającego wyniki z przeprowadzonej diagnozy oraz konkretne rekomendacje działań doskonalących. W celu podniesienia kompetencji kadry uczelni w zakresie doskonalenia programów studiów zaproponowaliśmy także dedykowane szkolenie.
Jak przebiegała realizacja projektu?
Realizacja projektu trwała prawie 4 miesiące, a w jego realizację po stronie Uczelni zaangażowane były zarówno władze Uczelni, władze wydziałów jak również pracownicy administracyjni odpowiedzialni za obsługę procesu kształcenia.
Naszą pracę rozpoczęliśmy od przeprowadzenia szkolenia z zakresu tworzenia, realizacji i doskonalenia programów studiów. Szkolenie na tym etapie było ważne, żeby ujednolicić wśród pracowników wiedzę i umiejętności na poziomie wynikającym z przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz przyjętych w szkolnictwie wyższym dobrych praktyk. Kolejno, w części warsztatowej, dokonano przekrojowej analizy wytycznych i mechanizmów funkcjonujących w Uczelni oraz ich zgodności, zarówno wewnętrznej, jak i z zewnętrznymi zasadami. Uzyskane efekty dały również jasne podstawy do uwzględniania na dalszym etapie indywidualnych potrzeb wynikających ze specyfiki Uczelni i jej jednostek.
W kolejnym kroku, w ramach działań audytowych dokonaliśmy weryfikacji uczelnianych przepisów i procedur związanych z programami studiów, w tym: wytycznych i wzorów dokumentów stosowanych podczas tworzenia i realizacji programu studiów oraz wewnętrznego systemu zarządzania jakością kształcenia. Analizie podlegały również programy wszystkich kierunków studiów. Nasz zespół ocenił w szczególności ich kompletność, wewnętrzną spójność, jednolitość stosowanych rozwiązań oraz zgodność z przepisami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Przeprowadzona przez nas kompleksowa ocena, objęła m.in:
- strategię rozwoju uczelni (w zakresie kształcenia),
- dokumentację dotyczącą tworzenia i likwidacji studiów wyższych,
- wytyczne w zakresie tworzenia i doskonalenia programu studiów,
- przyporządkowanie kierunków do dyscyplin naukowych,
- wytyczne w zakresie współpracy z interesariuszami,
- politykę kadrową,
- dokumentację dotyczącą infrastruktury,
- regulamin studiów w zakresie kształcenia,
- wytyczne w zakresie metod dydaktycznych, weryfikacji i oceny osiągania efektów uczenia się,
- wytyczne w zakresie kształcenia na odległość,
- wytyczne w zakresie dyplomowania,
- regulamin studenckich praktyk zawodowych,
- dokumentację dotyczącą organizacji kształcenia w zakresie języków obcych,
- wzory dokumentacji związanej z prowadzeniem kierunku studiów;
- wewnętrzny system zarządzania jakością kształcenia.
- 9 aktualnych programów studiów (w tym 6 opartych na standardach) wraz z harmonogramami ich realizacji, kartami przedmiotów i programami praktyk.
W ostatnim etapie przygotowaliśmy i przedłożyliśmy Władzom Uczelni raport prezentujący wyniki audytu, który został szczegółowo omówiony w trakcie spotkania konsultacyjnego.
Jakie efekty uzyskała Uczelnia?
W ramach projektu przeprowadziliśmy usystematyzowaną diagnozę obszaru kształcenia w Uczelni, dzięki której Władze Uczelni uzyskały przekrojową, obiektywną wiedzę na temat silnych i słabych stron dotychczas stosowanych rozwiązań w analizowanym obszarze. Wskazaliśmy na najlepsze dotychczas stosowane praktyki i istotne niedoskonałości – uwzględniając specyfikę oraz doświadczenia Uczelni i jej jednostek. Określiliśmy niespójności i braki w dotychczasowych regulacjach, wytycznych, wzorach czy niepisanych zwyczajach, a także w ich zastosowaniu w poszczególnych jednostkach i na kierunkach studiów.
Kadra zarządzająca Uczelnią otrzymała szczegółowe rekomendacje działań doskonalących oraz zdefiniowane – jako konieczne lub możliwe do podjęcia – działania naprawcze i usprawniające (w formie zindywidualizowanego i kompleksowego zestawu zaleceń obejmujących działania wynikające z obowiązków określonych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego oraz w zakresie usystematyzowania i uszczegółowienia ramach procedur, wytycznych i spisanych mechanizmów).
Wspólnie wypracowaliśmy wnioski – dotyczące nie tylko poszczególnych kierunków studiów, ale również poszczególnych wydziałów oraz całej Uczelni – które będą stanowiły podstawę do dalszych działań doskonalących WSZJK, który wspomoże optymalizację procesów zarządzania studiami, m.in. pozwoli na wspólne wypracowywanie najlepszych rozwiązań i ułatwi korzystanie z niezbędnych wytycznych i wzorów dokumentów.
Bądź na bieżąco i zaobserwuj nas w Social Mediach – polub fanpage na Facebooku oraz na LinkedIn. A jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową Prasówkę Akademicką oraz najnowsze wpisy z naszego bloga, zarejestruj się do Newslettera IRSW!