Akademia tworzenia i doskonalenia kierunków studiów

Dowiedz się więcej

Opinia prawna dotycząca możliwości dokonania wypowiedzenia zmieniającego nauczycielowi akademickiemu, w związku ze zmianą warunków pracy i płacy

Postawą dokonania wypowiedzenia zmieniającego w przedstawionym stanie faktycznym jest zmiana warunków pracy i płacy nauczyciela akademickiego, przy czym „nowy” statutowy katalog stanowisk wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 roku. Podstawą wypowiedzenia zmieniającego ma być regulamin wynagradzania zawierający postanowienia płacowe odnoszące się do statutowego katalogu stanowisk nauczyciela akademickiego. Powstaje wątpliwość czy w okresie od dnia uchwalenia statutu do dnia wejścia w życie jego postanowień można dokonać wypowiedzenia zmieniającego biorąc pod uwagę wejście w życie statutu jako zdarzenie przyszłe i pewne.

Podstawa dokonania wypowiedzenia zmieniającego

W omawianym przypadku podstawą dokonania wypowiedzenia zmieniającego ma być regulamin wynagradzania i ustalone tam warunki płacy. Postanowienia regulaminu wynagradzania mają dotyczyć katalogu stanowisk zawartego w uchwalonym, ale jeszcze nieobowiązującym statucie. Zasadne jest więc pytanie o datę wejścia w życie regulaminu wynagradzania jako podstawy dokonania wypowiedzenia zmieniającego. W przypadku dokonania wypowiedzenia zmieniającego na podstawie regulaminu wynagradzania należy opierać się na obowiązującym regulaminie w dniu dokonania wypowiedzenia zmieniającego co stanowi w omawianym przypadku istotną przeszkodę. Trudno bowiem uznać, aby regulamin wynagradzania z katalogiem stanowisk nauczycieli akademickich opierającym się na statutowych regulacjach (uchwalonych, ale nieobowiązujących) wszedł w życie wcześniej, niż statutowy katalog stanowisk nauczycieli. Podstawą ustalenia obowiązujących stanowisk w uczelni jest Statut a nie regulamin wynagradzania. Bieżące uchwalenie regulaminu wynagradzania, który podobnie jak statut miałby wejść w życie z dniem 1 października jest możliwe, ale w okresie od uchwalenia do dnia wejścia w życie  dokonywanie czynności z zakresu prawa pracy w szczególności w zakresie wypowiedzenia stosunku pracy  może być uznane za próbę obejścia przepisów o zachowaniu okresu wypowiedzenia, co w przypadku nauczycieli akademickich, ze względu na wydłużony w czasie skutek,  jest istotnym elementem wpływającym na trwałość ich stosunku pracy.  Ponadto należy wziąć pod uwagę, iż przepisy art. 246 ust. 3 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz.1669) gwarantują pracownikom zatrudnionym do 31.12.2018 r. na podstawie umów o pracę, że do tych umów stosuje się przepisy „starej” ustawy do dnia 30.09.2020 r. Zgodnie z art. 249 ust. 3 w/w ustawy powyższe umowy o pracę mają być w terminie do 30.09.2020 r. dostosowane do „nowego” statutu.

W przypadku pracowników mianowanych – z mocy art. 248 i 249 ust. 3 w/w przepisów wprowadzających stanowiska tych pracowników mają być dostosowane do 30.09.2020 r. do stanowisk określonych w „nowym” statucie.  Przepisy te w jednoznaczny sposób przesądzają zatem, że podstawą zmian ma być w pierwszej kolejności „nowy” statut, a nie regulamin wynagradzania.

Warto podkreślić, że zgodnie art. 246 ust. 5, przy zawieraniu umów o pracę
w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 września 2019 r. do ustalania stanowisk w uczelni stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 151 ust. 1 ustawy uchylanej w art. 169 pkt 3.
Regulacja dotyczy przepisów stosowanych na uczelniach publicznych, ale wskazuje na kierunek wykładni a przede wszystkim na chronologię wdrażania przepisów ustawy Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668) w zakresie dotyczącym warunków pracy nauczycieli akademickich.

Zespół prawny IRSW

Udostępnij:
Powrót do Bazy wiedzy

Potrzebujesz wsparcia doradczego lub szkoleniowego w tym obszarze? Chętnie pomożemy!

Umów się na bezpłatną konsultację