Szkolenia otwarte online: Procedury nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego
Projekt rozporządzenia ministra nauki ws. wykazu czasopism naukowych – do konsultacji
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian w wykazie czasopism naukowych. Celem jest podniesienie jakości i transparentności ewaluacji naukowej w Polsce. Proponowane regulacje mają odpowiadać na postulaty środowiska naukowego, które zgłaszało uwagi do obowiązujących przepisów. Konsultacje potrwają do 25 listopada br. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; w tym dniu straci moc wcześniejsze rozporządzenie.
Rozszerzenie katalogu międzynarodowych baz
Planowane jest rozszerzenie katalogu międzynarodowych baz, w których indeksowane są czasopisma naukowe. Dzięki temu polscy naukowcy będą mieli szerszy dostęp do renomowanych platform publikacyjnych, co zwiększy widoczność ich prac na arenie międzynarodowej.
Podobnie jak w obecnie obowiązujących przepisach w projektowanym rozporządzeniu przyjęto, że wykaz czasopism będzie obejmował czasopisma naukowe i recenzowane materiały z konferencji międzynarodowych indeksowane w uznanych międzynarodowych bazach czasopism naukowych o największym zasięgu; oraz czasopisma naukowe będące przedmiotem projektów finansowanych w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”.
Zgodnie z postulatami środowiska naukowego, rozszerzono listę międzynarodowych baz czasopism naukowych, które będą brane pod uwagę przy sporządzaniu wykazu czasopism. Zgodnie z projektem bazami tymi będą: Scopus, Web of Science (wybrane indeksy), European Reference Index for the Humanities and Social – 4 – Sciences (ERIH+), Directory of Open Access Journals (DOAJ), EBSCO: Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate, Humanities Source Ultimate, Applied Science & Technology Source Ultimate, Sociology Source Ultimate oraz Index Copernicus International: Journal Master List (ICI JML).
Dwustopniowy proces oceny czasopism
Nowe rozporządzenie wprowadza dwustopniowy proces oceny czasopism naukowych. W pierwszym etapie analizowane będą wskaźniki wpływu, takie jak Impact Factor czy indeks Hirscha. W drugim etapie, w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzana będzie ocena ekspercka, co pozwoli na bardziej precyzyjną i sprawiedliwą ocenę wartości naukowej publikacji.
Podział wydawnictw na dwie grupy
Wydawnictwa naukowe zostaną podzielone na dwie grupy. Pierwsza obejmie te, które spełniają standardy etyczne i naukowe, w tym przestrzegają zasad etyki publikacyjnej oraz stosują procedury recenzji naukowej zgodne z wytycznymi COPE. Druga grupa to wydawnictwa uznane za prestiżowe i rozpoznawalne w międzynarodowym środowisku naukowym, charakteryzujące się publikowaniem monografii znaczących dla rozwoju nauki światowej.
Uprawnienia Komisji Ewaluacji Nauki (KEN)
KEN zyska prawo do korekty punktacji czasopism o dwa progi punktowe w uzasadnionych przypadkach. To rozwiązanie ma na celu elastyczniejsze dostosowywanie punktacji do rzeczywistej wartości naukowej czasopism, co przyczyni się do bardziej rzetelnej oceny dorobku naukowego badaczy
Wpływ na środowisko akademickie
Wprowadzenie tych zmian jest odpowiedzią na postulaty środowiska akademickiego, które zgłaszało potrzebę usprawnienia procesu ewaluacji naukowej. Nowe zasady mają na celu podniesienie jakości publikacji naukowych oraz zwiększenie transparentności w ocenie dorobku naukowego, co w konsekwencji ma przyczynić się do wzmocnienia pozycji polskiej nauki na świecie.
Zobacz projekt rozporządzania Ministra Nauki: [LINK]