Szkolenia otwarte online: Procedury nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego

Zobacz terminy

Raport „Akademickość polskich miast (II)”


W grudniu 2023 r. Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport „Akademickość polskich miast (II)”. Ta analiza rzuciła nowe światło na wpływ obecności szkół wyższych na dynamikę społeczno-gospodarczą miast, jednocześnie prezentując ranking miast najbardziej atrakcyjnych dla studentów w Polsce. Celem raportu jest porównanie polskich miast ze względu na akademickość
oraz zbadanie czy rozwój akademickości przekłada się na rozwój społeczno-gospodarczy miast, w tym na kształtowanie się kapitału ludzkiego oraz rynku pracy.

Eksperci z PIE zauważyli, że istnieje wyraźny związek między bogatym życiem akademickim, a postępem miast na różnych płaszczyznach. Polska może pochwalić się wysokimi wskaźnikami dotyczącymi szkolnictwa wyższego, co jest efektem działalności 364 uczelni rozsianych po 94 miastach. Liczba studentów przekracza 1,2 miliona, co stanowi aż 39% populacji w przedziale wiekowym 20-24 lata, wyprzedzając średnią unijną (36%).

Raport bazuje na analizie przeprowadzonej w oparciu o Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy 2023″, skupiając się na 31 miastach. Ocena „akademickości” uwzględniała osiem kluczowych kryteriów, w tym prestiż uczelni, ich wkład w rynek pracy, potencjał naukowy czy innowacyjność. Dzięki temu możliwe było obiektywne spojrzenie na stan szkolnictwa wyższego w Polsce.

Największe ośrodki akademickie w Polsce

Warszawa (z kompletem 100 punktów) króluje w rankingu, a tuż za nią plasują się Kraków, Wrocław oraz Poznań. Te miasta, dzięki międzynarodowemu uznaniu i bogatej ofercie naukowej, stanowią kluczowe ośrodki akademickie kraju. Wyróżniają się nie tylko na tle Polski, ale i Europy, co potwierdza ich znaczący wkład w rozwój naukowy i innowacyjność.

Omawiany raport podkreśla znaczenie szkolnictwa wyższego dla rozwoju miast i całego kraju, wskazując jednocześnie na miasta, które dzięki swojej ofercie edukacyjnej, tworzą przestrzeń sprzyjającą rozwojowi młodych ludzi. Jest to istotne nie tylko z perspektywy edukacyjnej, ale również ekonomicznej, otwierając nowe perspektywy dla przyszłych pokoleń.

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego
„Akademickość polskich miast (II)”

Pobierz raport

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Bądź na bieżąco i zaobserwuj nas w Social Mediach – polub fanpage na Facebooku oraz na LinkedIn. A jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową Prasówkę Akademicką oraz najnowsze wpisy z naszego bloga, zarejestruj się do Newslettera IRSW!

Udostępnij:
Powrót do Bazy wiedzy

Potrzebujesz wsparcia doradczego lub szkoleniowego w tym obszarze? Chętnie pomożemy!

Umów się na bezpłatną konsultację