Diagnoza zjawiska dropoutu na kierunku studiów - FERS.01.05-IP.08-005/24
Standardy i wskazówki dotyczące zapewnienia jakości w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (ESG) – do pobrania
Zmienione standardy i wskazówki dotyczące zapewnienia jakości w europejskim szkolnictwie wyższym
Standardy i wskazówki zapewniania jakości w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (ESG) zostały wprowadzone w 2005 roku na wniosek stowarzyszenia ENQA. Następnie nieco zmodyfikowane w roku 2015, jako element Procesu Bolońskiego. Ustanowiły one ramy dla wewnętrznych i zewnętrznych systemów zapewniania jakości w uczelniach i systemach szkolnictwa wyższego w Europie.
Opracowane standardy nie wyznaczają̨ norm jakości ani nie przesadzają̨, w jaki sposób procesy zapewniania jakości powinny być wdrażane przez uczelnie. Ukierunkowują̨ jednak działania podejmowane celem zapewnienia jakości kształcenia, w obszarach, które mają zasadnicze znaczenie dla skutecznego zapewnienia odpowiedniej jakości i środowiska kształcenia w szkolnictwie wyższym.
ESG koncentrują się na zapewnianiu jakości uczenia się i nauczania w szkolnictwie wyższym, w tym zapewnianiu jakości środowiska kształcenia oraz odpowiednich powiązań w zakresie badań i innowacji. Ponadto ESG odnoszą się do wszystkich rodzajów studiów / kształcenia w szkolnictwie wyższym w EOSW, niezależnie od formy lub miejsca prowadzenia kształcenia.
Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego (EOSW)
Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego, który powstał w wyniku Procesu Bolońskiego, zrzesza 47 krajów. Należą do niego praktycznie wszystkie państwa europejskie oraz niektóre kraje pozaunijne, takie jak np. Gruzja, Turcja, Azerbejdżan i Wielka Brytania. Celem stworzenia tego systemu jest m.in. wzajemna uznawalność dyplomów, a szerzej: kompetencji i kwalifikacji obywateli stowarzyszonych krajów.
Bądź na bieżąco i zaobserwuj nas w Social Mediach – polub fanpage na Facebooku oraz na LinkedIn. A jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową Prasówkę Akademicką oraz najnowsze wpisy z naszego bloga, zarejestruj się do Newslettera IRSW!